Fundusze dystrybuujące są popularne wśród inwestorów, których celem jest budowa źródła pasywnego dochodu w fazie konsumpcji kapitału. Wypłaty następują najczęściej kwartalnie lub półrocznie.
Głównym minusem tego rozwiązania dla inwestora z Polski są podatki oraz koszty. Każda wypłacona dywidenda z zagranicznego funduszu (np. zarejestrowanego w Irlandii) podlega opodatkowaniu stawką 19%. Jeśli broker nie rozlicza tego automatycznie, inwestor musi samodzielnie wykazać ten dochód w rocznym zeznaniu PIT-38 (używając formularza PIT/ZG i przeliczając kursy walut z dnia poprzedzającego wypłatę).
Ponowne, ręczne inwestowanie tych środków wiąże się również z ponoszeniem spreadów walutowych u brokera.